TRENING MEDYCZNY

Treningi i prelekcje o charakterze prozdrowotnym, w których głównym narzędziem do pracy z klientem jest lecznicza siła ćwiczeń medycznych. Opis wybranych lekcji treningu medycznego znajdziesz poniżej:

SOBOTA (19.01)


GODZ. TEMAT OPIS
10:00-11:00 MOBILNOŚĆ
Cezary Wojciechowski, BODYWORK®
Trening grupowy / Brak przestrzeni strukturalnej na poziomie narządu ruchu zawsze prowadzi do zmian schematów ruchowych. Treningi mobilności to nie tylko statyczne rozciąganie. To poszukiwanie kontroli w końcowych i utraconych często zakresach ruchu – w wyniku siedzącego stylu życia i braku ruchu. To również strategie podnoszące sprężyste właściwości globalnej tkance łącznej (powięzi), która gwarantuje płynność, precyzję i piękno ruchów.
11:00-12:00 TRENING CORE
Olga Chmielewska,
BODYWORK®
Wykład / Rdzeń to miejsce, w którym rodzi się prawdziwa siła! Głębokie mięśnie centrum naszego ciała to okolica, z której wyłania się każdy funkcjonalny ruch. Mówiąc o wzorcach ruchowych zapominamy często, że jednym z najbardziej subtelnych schematów ruchowych naszego organizmu jest “mechanizm sprzężenia początkowego”, który toruje pobudzenie nerwowo-mięśniowe ze środka na powierzchnię. Jego zaburzenie związane jest często z bólem i wymaga reedukacji w procesie treningu. Trening pokaże odruchowe techniki włączania głęboko położonych mięśni stabilizujących kręgi.
12:00-13:00 UKŁAD PRZEPON
Małgorzata Muzyka-Kopera,
BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Przepony stanowią najbardziej potężny mechanizm mięśniowy w ciele człowieka. Strukturalnie oddzielają dwie przestrzenie tułowia, generując hydrodynamiczne siły na jamę piersiową i jamę brzuszną. Funkcjonalnie odpowiedzialne są za najstarszy ewolucyjnie rodzaj skurczu promieniowego i wspierają najbardziej witalne z punktu widzenia życia narządy, tj. serce, płuca czy układ trawienny. Ich przestrzenne równoległe ustawienie jest równoznaczne z wysokim poziomem funkcjonowania organizmu, które można osiągnąć m.in. dzięki odpowiednio dobranym ćwiczeniom medycznym.
13:30-15:00 POWIĘŹ PODSTAWOWA
Wiktoria Olejnik,
BODYWORK®
Trening grupowy / Tkanka łączna (powięź) jest integralnym układem, który w fundamentalny sposób wpływa na jakość funkcjonowania zarówno ciała jak i umysłu. Grupa “powięź” to unikalny trening terapeutyczny uzdrawiający najważniejsze medium ruchu w ciele człowieka!
15:00-16:30 ODBUDOWA STABILIZACJI
PO PORODZIE
Katarzyna Witek, BLACKROLL
Wykład + warsztat praktyczny / Okres ciąży i porodu to czas wielu dynamicznych zmian. Trening po połogu wymaga reedukacji funkcji stabilizacji miednicy i kręgosłupa, uwzględniając funkcję mięśni głębokich, oddech, rozstęp mięśni brzucha, zmiany posturalne. Po krótkim wstępie teoretycznym omówimy etapy pracy nad odbudową stabilizacji i przykładowe ćwiczenia.
17:00-18:30 POWIĘŹ ZAAWANSOWANA
Małgorzata Muzyka-Kopera,
BODYWORK®
Trening grupowy / Treningu powięziowego można uczyć również w bardzo dynamicznej formie ćwiczeń hartujących elastyczne właściwości włókien mięśniowych i łącznotkankowych. Grupa zaawansowana “powięzi” to nasz autorski program treningu medycznego, który poprawia nie tylko sprężystość, lecz również zwiększa odporność układu na stres!
18:30-20:00 PRACA WISCERALNA RUCHEM
Monika Salitra, BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Praca wisceralna ruchem – to warsztat łączący praktykę i wiedzę na temat organów wewnętrznych i ich mobilizacji w pracy z ruchem. Przedstawienie działania specyficznego ruchu na najważniejsze narządy oraz koncepcji głębokiej pracy powięziowej przez specjalne techniki treningu medycznego.

NIEDZIELA (20.01)


11:00-12:00 MODEL
BIOPSYCHOSPOŁECZNY
Piotr Ciebiera, BLACKROLL
Wykład / W profesji trenera lub fizjoterapeuty posługujemy się przede wszystkim modelem biomechanicznym, który tłumaczy zewnętrzne oddziaływania sił na narząd ruchu i jego dysfunkcje. Zapominamy często, że dany człowiek jest częścią rodziny, zespołu i ostatecznie społeczeństwa, a jego psychiczna kondycja kształtuje jego postawę, kontrolę motoryczną i sukces w życiu i w sporcie. Podczas warsztatu zastanowimy się nad wpływem sił natury mentalnej (emocji i uczuć) na funkcję organizmu i ew. psychosomatyczne konsekwencje braku zdolności regulowania stresu.
12:00-13:30 ADAPTACJA TRENINGU PRENATALNEGO DO PORODU
Izabela Dembińska, BLACKROLL
Wykład + warsztat praktyczny / Jak efektywnie okres ćwiczeń w ciąży przełożyć na wykorzystanie w porodzie? Jakie właściwością potrzebuje ciało kobiety, aby usprawnić proces rodzenia bo poród to ruch? Jak zachowują się mięśnie dna miednicy podczas porodu i jak powinien wyglądać trening dna miednicy pod potrzeby porodu.
14:00-15:00 TRENER MEDYCZNY
A SPORTOWIEC
Michał Dachowski, BLACKROLL
Wykład / Przedstawienie roli i zadań trenera medycznego w pracy że sportowcem profesjonalistą i amatorem. Charakterystyka pracy trenera medycznego oraz jej znaczenie w procesie profilaktyki jak i powrocie po kontuzji. Rola treningu medycznego w przygotowaniu motorycznym.
15:00-16:30 RUCHY SPIRALNE
Małgorzata Muzyka-Kopera, BODYWORK®
Trening grupowy / Umiejętność zaawansowanej kontroli ruchów skrętnych przez człowieka jest jednym z największych osiągnięć ewolucji życia. Gdyby nasza anatomia nie była wyposażona w pętle i taśmy spiralne – nie byłaby możliwa postawa wyprostowana i chód na dwóch kończynach. Ruchy skrętne to ponadto najwyższy stopień progresji ćwiczeń funkcjonalnych, które zademonstrujemy podczas zintegrowanej lekcji treningu grupowego.