Dolegliwości bólowe dolnego odcinka kręgosłupa jako efekt kumulacji napięć o podłożu psychosomatycznym

Szeroko zakrojone badania naukowe na skalę europejską dowodzą, że dolegliwości bólowe w obszarze kręgosłupa stanowią ok. 30% przypadków u osób zgłaszających ból. Z tego ponad 60% objawów zlokalizowanych jest w obszarze lędźwiowo-krzyżowym.

Do przyczyn występowania tego rodzaju zaburzeń zaliczyć można w dużej mierze przyczyny organiczne, takie jak choroby krążka międzykręgowego, zmiany o charakterze destrukcyjno-wytwórczym, nowotwory oraz wiele innych. Jednak w codziennej praktyce fizjoterapeutycznej coraz częściej zaobserwować można występowanie silnego bólu o podłożu psychogennym z niską korelacją strukturalną.
3

DEFINICJA BÓLU PRZEWLEKŁEGO

Zjawisko bólu opisywane jest w literaturze jako „nieprzyjemne wrażenie zmysłowe i emocjonalne połączone z rzeczywistym lub zagrażającym uszkodzeniem tkanek lub opisywane w kategoriach takiego uszkodzenia”.

Podjęto wiele prób klasyfikacji bólu w kontekście czasu trwania tych wrażeń, jednak początkowe wytyczne definiujące ból przewlekły jako trwający dłużej niż 3–6 miesięcy okazały się mało precyzyjne. Merskey i Bogduk (1994) uznali za ból przewlekły „uporczywy ból, który nie ustępuje po zastosowaniu specyficznych metod i tradycyjnych leków przeciwbólowych” [2, 3], a według Loesera i Melzacka (1999) „to nie czas trwania bólu odróżnia ostry ból od przewlekłego, lecz bardziej istotna jest niemożność przywrócenia czynności fizjologicznych organizmu do poziomu homeostazy” [2, 4].

Podczas gdy ostry ból towarzyszy lub sygnalizuje uszkodzenie strukturalne tkanek i ma naturę „gorącą”, tak ból przewlekły nie jest znacząco powiązany z tym uszkodzeniem. Ma on naturę „zimną”, gdyż utracił już swoja funkcję ochronną i informacyjną. Zdarza się, że poziom odczuć bólowych pacjenta jest nieadekwatny do stanu faktycznego tkanek. Ból, który nie ma uchwytnej przyczyny i jest rozłożony w czasie, wiąże się ze znacznym cierpieniem i wywołuje zmiany psychologiczne, środowiskowe i behawioralne [1].

1

Cały artykuł, został opublikowany w magazynie „Praktyczna fizjoterapia i rehabilitacja”, listopad 2016, nr 77.
Aby pobrać artykuł, kliknij tutaj.

Autorka artykułu:

Aleksandra Kaczmarek
Fizjoterapeuta – Terapeuta Manualny
Medyczny Trener Personalny, Specjalista Pilates, Twórca idei Pracowni Świadomego Ciała

Komentarze

2

    1. Emilia, wystarczy kliknąć na „tutaj” i automatycznie otworzy się okienko z ładowaniem .pdf. 🙂 Spróbuj ponownie!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *