Opieka fizjoterapeutyczna nad kobietą w ciąży

Opieka nad kobietą w ciąży to nie tylko zadanie dla lekarza ginekologa czy szkoły rodzenia, ale również duże pole do działań dla fizjoterapeuty. Większość kobiet zgłasza się do szkół rodzenia, gdzie poza edukacją z zakresu opieki nad noworodkiem spotkać się można również z ofertą masażu prenatalnego oraz gimnastyki i jogi dla kobiet w ciąży. Najważniejsze jest dostosowanie działań do indywidualnych potrzeb klientki z uwzględnieniem jej predyspozycji i stanu zdrowia.

DSC_0033 (1)

10 MIESIĘCY ZMIAN

Podczas tych prawie 10 miesięcy ciało kobiety przechodzi bardzo wiele zmian. Począwszy od zmian w wyglądzie zewnętrznym, poprzez zmiany w układzie krążenia czy oddechowym, na zmianach mięśniowo – stawowych kończąc. Wiele z nas nawet nie myśli o tym, jak wiele w naszym ciele się zmienia i jakie dolegliwości mogą w związku z tym się pojawić. Każda z nas marzy o tym, aby czas ciąży był najpiękniejszym okresem w naszym życiu. Jednak, jak wiemy, każdy organizm jest inny i w odmienny sposób radzi sobie w nowej sytuacji. Niektóre z nas odczuwają dolegliwości jedynie ze strony układu pokarmowego, część z nas ma problemy z oddechem, a jeszcze inne odczuwają stałe zmęczenie, brak energii czy ból kręgosłupa. Ze względu na działanie hormonu – relaksyny, która jest wydzielana w większych ilościach w okresie ciąży, dochodzi do rozluźnienia więzadeł, co z kolei wpływa na stabilność stawów. Niektóre Panie skarżą się na ból w obszarze układu ruchu, który może być wywoływany działaniem wspomnianego hormonu. Wśród najczęściej zgłaszanych dolegliwości, które pojawiają się u ciężarnych można wymienić: ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego oraz piersiowego kręgosłupa, ból karku, ucisk w pachwinach, bóle pośladka, bóle międzyżebrowe oraz trudności w oddychaniu, jak również obrzęki kończyn. Z takimi problemami warto zgłosić się do fizjoterapeuty.

DSC_0054

KOMPLEKSOWA OPIEKA FIZJOTERAPEUTYCZNA

Działanie terapeuty polega na zastosowaniu technik powodujących rozluźnienie napiętych struktur (terapia mięśniowo-powięziowa, terapia punktów spustowych, techniki masażu poprzecznego, funkcyjnego, głębokiego) oraz zmniejszających obrzęki (drenaż limfatyczny, delikatna kompresjoterapia kończyn). Dodatkowo możemy zastosować kinesiotaping, gdzie poprzez użycie plastra i zastosowanie odpowiednich technik możemy wspomóc rozciągnięcie mięśni lub też pobudzić je do pracy. Jest to bardzo przydatna technika w przypadku bólu kręgosłupa czy jako pomoc przy podtrzymaniu brzucha w momencie, gdy mięśnie nie są wystarczająco silne. Aktywność fizyczna podczas ciąży sprzyja przygotowaniu organizmu do porodu, ale również wpływa na dziecko i przyczynia się do lepszego odżywienia i dotlenienia płodu.

Dobrym uzupełnieniem działań w obszarze gabinetu jest indywidualnie dobrany trening, zarówno o charakterze medycznym jak i funkcjonalnym. Dobra kondycja organizmu nie tylko ułatwia poszczególne fazy porodu, ale przede wszystkim wpływa na szybszą regenerację po porodzie. Kobiety ćwiczące znacznie lepiej przechodzą okres połogu i łatwiej wrócić im do formy. W okresie ciąży i w okresie postnatalnym jedną z istotniejszych metod ćwiczeń, jakie należy wprowadzić poza ćwiczeniami ogólnokondycyjnymi to trening mięśni dna miednicy (potocznie zwanych mięśniami Kegla). Niezwykle ważną kwestią jest wzmacnianie dna miednicy oraz w późnym okresie ciąży jego relaksacja, gdyż wpływa to na jakość porodu oraz na zmniejszenie ryzyka wystąpienia nietrzymania moczu po porodzie.

Aktywność fizyczną w ciąży najczęściej rozpoczyna się po skończonym 16 tygodniu ciąży. Jednak jeśli przed ciążą byłyśmy bardzo aktywne i nie ma przeciwwskazań do aktywności to nie ma powodu, aby rezygnować z treningu.

Zapraszam wszystkie kobiety w ciąży do opieki terapeutycznej i ruchowej w Centrum BODYWORK! Więcej informacji o Centrum oraz dane kontaktowe do rejestracji na wizytę można uzyskać po kliknięciu odnośnika.

DSC_0044

Mgr Katarzyna Adamek,

Fizjoterapeuta i trener specjalizujący się w pracy z kobietami w ciąży.

BIO

Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Fizjoterapia na Uniwersytecie Medycznym im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu. Ukończyła liczne kursy z zakresu terapii tkanek miękkich, jak również kurs kinesiotapingu I i II stopnia. Od dwóch lat zafascynowana jest pracą z kobietami w ciąży oraz po porodzie, dlatego sukcesywnie nabywa wiedzę podczas szkoleń z tego zakresu. W swojej pracy zawodowej skupia się na przygotowaniu ciała do ciąży, co wynika z przekonania, że coraz więcej kobiet świadomie podejmuje decyzję o macierzyństwie. Doświadczenie w pracy z ciężarnymi zdobywała w jednej z poznańskich szkół rodzenia. Obecnie związana z Centrum BODYWORK, gdzie pracuje jako fizjoterapeuta i trener.

DSC_0063 (1)

Poprzedni artykuł

Terapia wisceralna

Kategorie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *