Technologia wsparciem treningowym młodych piłkarzy

Łączenie sportu i technologii jest nieuniknione, jeżeli chcemy osiągać coraz lepsze rezultaty. Piłka nożna nie jest wyjątkiem, a wręcz w niektórych obszarach pionierem stosowania najnowszych rozwiązań techniki.

Połączenie z technologią szczególnie widoczne jest w zakresie motoryczności zawodnika. Technologie są wykorzystywane w różnych obszarach, począwszy od diagnostyki, przez kontrolę treningu, a skończywszy na odnowie biologicznej i rehabilitacji. Coraz większy wpływ na wyniki oprócz samych sportowców mają całe sztaby specjalistów, wręcz klubowe laboratoria, które z nimi współpracują.

Diagnostyka funkcjonalna i motoryczna

Aby sprostać wymaganiom współczesnej piłki nożnej, zawodnik musi być przygotowany przez cały sezon na 100% swoich możliwości. Trenerzy powinni znać jego wszystkie wady i zalety, dlatego wiele nowych rozwiązań stosuje się w diagnostyce funkcjonalnej oraz motorycznej. Gromadzone informacje pomagają w ustalaniu indywidualnych programów prewencyjnych czy też zaleceń do pracy indywidualnej. Do takiej oceny wykorzystuje się m.in. kamery wideo, dzięki którym podczas analizy w zwolnionym tempie możemy się przekonać, czy kończyny zawodnika ustawione są odpowiednio podczas wykonywania np. zeskoku. Analiza uzyskanych informacji pozwala zwrócić uwagę na jakość wykonywania ćwiczeń, schematów ruchowych, a następnie na wprowadzenie w trening korekt i zmniejszenie ryzyka urazów.

W piłce nożnej często dochodzi do kontuzji mięśniowych bez kontaktu z przeciwnikiem i szczególnie tego rodzaju sytuacjom jesteśmy w stanie zapobiec. Pomaga nam w tym określenie dysbalansu siły i mocy mięśni kończyn dolnych. O sukcesie decydują detale, więc istotna jest także dokładna ocena w obszarze szybkości lokomocyjnej, zwinności oraz wytrzymałości. Taka wiedza pokazuje, jaki jest potencjał i dyspozycja w danym momencie. Kierowanie bodźcami treningowymi jest przez to łatwiejsze i bardziej ukierunkowane na rozwój odpowiednich zdolności. Kolejnym wariantem są technologie służące do monitoringu obciążeń treningowych. Na tej podstawie oceniamy, czy założenia treningowe pod względem motorycznym zostały zrealizowane, a ćwiczenia odpowiednio dopasowane do charakteru jednostki.
a

dscf7524_m

a

Odpoczynek to też element treningu, więc obszarem, w którym również wykorzystuje się trendy technologiczne, jest regeneracja oraz rehabilitacja. Liczba meczów, czas przerwy między nimi powodują, że możliwość wystąpienia przemęczenia u zawodników i ryzyko odniesienia kontuzji znacząco wzrasta. Chcąc temu zapobiec, wprowadza się rozwiązania maksymalnie przyspieszające regenerację przed przystąpieniem do kolejnego treningu.

 

Technologia a piłka nożna młodzieżowa

W jak największym stopniu staramy się ograniczyć przypadkowość podejmowanych działań, ubierając w liczby wiele parametrów celem optymalizacji procesu treningowego. Dotyczy to szczególnie wysokokwalifikowanego poziomu seniorskiego. Jednak jakie jest miejsce technologii w przygotowaniu motorycznym zawodników piłki nożnej młodzieżowej? Naszym zdaniem bardzo istotne. Nie będziemy opisywać technologii, której w rzeczywistości nie da się przenieść na realia organizacyjno – finansowe polskich klubów, lecz skupimy się na rozwiązaniach stosowanych przez nas w codziennej pracy z zawodnikami Akademii Lecha Poznań. Najwięcej kontuzji mięśniowych w piłce nożnej zachodzi w fazie ekscentrycznej skurczu mięśnia.

W związku z tym zwracamy szczególną uwagę na dysbalans mocy i siły na tym etapie pracy mięśniowej. Diagnozując różnicę między poszczególnymi grupami mięśni oraz kończynami, korzystamy z maszyny izoinercyjnej Exxentric, która ocenia generowaną moc w czasie ekscentrycznej i koncentrycznej pracy. Badanie nie jest prowadzone w pozycji wyizolowanej, lecz – co dla nas najważniejsze – oceniamy zawodnika w trakcie wykonywania np. przysiadu czy specyficznego wzorca ruchowego. Zasady przeprowadzania testu są ustandaryzowane i jasno określone. Dzięki temu, możemy wdrożyć trening wyrównujący dysbalans mięśniowy i ograniczyć ryzyko urazu.

Analiza wideo wskazuje błędy techniczne w sposobie poruszania się, np.: czy ręce, podudzie, biodra i stopa pracują odpowiednio w fazie startu lub biegu z maksymalną prędkością. Na tej podstawie włączamy w trening odpowiednie korekty wpływające na poprawę techniki biegu i szybkości. W przypadku innych wzorców ruchowych, takich jak wyskok, można sprawdzić i zdiagnozować kompensacje wynikające z braku mobilności lub stabilności w danym obszarze ciała i odpowiednio dobrać ćwiczenia korekcyjne do indywidualnych potrzeb zawodnika. Dzięki outsourcingowi w zakresie diagnostyki wykorzystujemy system Fusion Smart Speed oraz Fusion Smart Jump.

Pierwszy z nich to fotokomórki, które potrafią m.in. zmierzyć czas na poszczególnych odcinkach w trakcie jednego sprintu, co znaczą- co usprawnia przeprowadzenie testu. Drugi to specjalna mata, mierząca efekty sił, jakie na nią zadziałały w trakcie skoku lub biegu.

 

Analizujemy takie dane, jak:

  • czas osiągnięty na dystansie 5 m, 10 m, 15 m, 20 m;
  • prędkość osiągniętą na dystansie 5 m, 10 m, 15 m, 20 m;
  • przebiegnięty dystans w teście wytrzymałościowym;
  • parametry mocy anaerobowej w trakcie biegu;
  • wysokość skoku;
  • czas kontaktu z podłożem w trakcie wybicia;
  • osiągana moc na kilogram masy ciała w trakcie wybicia.

a
Racjonalny trening w grach sportowych musi uwzględniać 3 czynniki

1. Integrację środków i obciążeń z wymaganiami gry rzeczywistej.

2. Indywidualizację obciążeń.

3. Intelektualizację treningu.

Optymalizacja treningu wymusza zatem wielokierunkowe i zróżnicowane oddziaływanie na zawodników. Unikanie sytuacji, w których wszyscy zawodnicy wykonują „to samo i tak samo”. Na świecie coraz bardziej popularnym rozwiązaniem stosowanym do bieżącej kontroli obciążeń jest technologia GPS. W swojej pracy korzystamy z systemu Playertek, który nie jest nadmiernie rozbudowany, ale dzięki temu bardziej przejrzysty i szybszy w obsłudze.

Pozwala na dokładny pomiar wielu zmiennych przydatnych do określenia objętości oraz intensywności pracy. Dzięki analizie danych, które rejestruje urządzenie, m.in.: przebiegnięty dystans, liczbę sprintów, tętno, stosunek odpoczynku do pracy, prędkość, dystans pokonany sprintem, trener sprawdza, czy założenia treningowe zostały zrealizowane przez zawodników. Weryfikuje i dostosowuje środki treningowe do celów jednostki, zapobiegając przetrenowaniu, oraz manipuluje obciążeniami, tak by zawodnik był w optymalnej formie.

 

dscf7585_m

 

Regeneracja

Dzisiejsze realia piłkarskiego świata powodują, że kalendarz rozgrywania meczów jest bardzo napięty i czas regeneracji między nimi skrócony. Na poziomie piłki młodzieżowej liczba spotkań jest zdecydowanie mniejsza, ale i tak zawodnicy są poddani sporym obciążeniom związanym z meczami kadry Polski, dodatkowo kadry województwa i rozgrywkami klubowymi. Takie natężenie wysiłku sprawia, że szukamy odpowiednich rozwiązań w zakresie regeneracji. Najpopularniejszym i najłatwiejszym, które pomaga zawodnikom szybko zminimalizować ból, uczucie zmęczenia ograniczyć reakcje zapalne, jest kąpiel kontrastowa w specjalnych basenach z odpowiednio zimną i ciepłą wodą.

Aby uzyskać najlepsze efekty, woda powinna być schłodzona do temperatury 11–15°C i podgrzana do temp 34–41°C. Zawodnik wchodzi na zmianę do każdego basenu 5 razy i spędza w nim 1 minutę. Innym czynnikiem mającym wpływ na efekt zmęczenia są nierzadko długie podróże spędzone w pozycji siedzącej z opuszczonymi, nieruchomymi i zgiętymi nogami. Krew w żyłach zaczyna płynąć wolniej, wskutek czego może wystąpić uczucie tzw. ciężkich nóg. Zapobiegamy temu, stosując specjalne getry kompresyjne poprawiające krążenie żylne poprzez optymalny ucisk.

Połączenie diagnostyki, indywidualnie dobranych obciążeń oraz regeneracji przynosi bardzo dobre efekty w aspekcie prewencji urazów oraz samego przygotowania motorycznego. Potwierdza to znacznie spadająca liczba urazów mięśniowych w drużynach akademii Lecha Poznań na przestrzeni dwóch poprzednich sezonów: 2014/2015–2015/2016.

a
A na koniec… boisko

Powyższe rozwiązania to tylko mała część możliwości, jakie oferuje nam współczesna technika, gdyż najbogatsze ośrodki piłkarskie jak Manchester City, Red Bull Salzburg czy Aspire Academy korzystają w treningu młodzieży z wielu innych rozwiązań sprzętowych. Pamiętajmy, że trening z wykorzystaniem najnowszych technologii nigdy nie zastąpi zajęć z piłką. Finalnie to właśnie działania podejmowane na boisku są najważniejsze. Jednak technologia jest dużym wsparciem dla trenerów i mądrze wykorzystywana może znacząco pomóc w rozwoju naszych zawodników.

 

KAROL KIKUT

Trener przygotowania motorycznego w Akademii Lecha (drużyna U19) oraz w drużynie rezerw. Właściciel firmy Sport Control zajmującej się diagnostyką zdolności motorycznych.

a
JAKUB GRZĘDA

Trener przygotowania motorycznego w Akademii Lecha (drużyny U15, U17). Odpowiada również za przygotowanie motoryczne Posnani Poznań Rugby Club oraz AZS-u ENEA Basket Poznań

 

Materiał pochodzi z magazynu „Asystent Trenera”, nr 4/2016

Poprzedni artykuł

Nie przesadzaj z rozciąganiem!

Następny artykuł

Koordynacja

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *