Trening osobisty – dlaczego warto?

Moda na sport trwa. Coraz więcej osób decyduje się wstać z przysłowiowej kanapy i wprowadzić małymi krokami nieco zmian do swojego życia. Z nadejściem lata siłownie i zajęcia grupowe przeżywają prawdziwe oblężenie, ponieważ każdy chce zbliżyć się do wakacyjnej sylwetki jak najszybciej.

Ruch, podobnie jak wszystko w przyrodzie, torowany jest w obrębie łańcucha kinetycznego po linii najniższego oporu, czyli stereotypowo. Zasada ta podkreśla znaczenie jakości ruchu (prawidłowej techniki), który ma większe szanse na przebieg w ciele zrównoważonym, ustabilizowanym lub ustawionym motorycznie. Długotrwałe znaczenie takich czynników funkcjonalnych jak siedzący styl życia może sprawić jednak, że ciało nie uzyska warunków do manifestowania ruchu zgodnie z prawidłowym wzorcem ze względu na negatywny wpływ braku ruchu na ciało (np. przez zaburzoną postawę).

a

www.body-work.com.pl
www.body-work.com.pl

a

W sytuacji takiej mówimy o braku lub niedostatecznym poziomie kompetencji ruchowej, potrzebie pracy u podstaw i często pracy korekcyjnej. Brak odpowiedniego przygotowania ruchowego może prowadzić do cementowania dysfunkcji przez Klienta, gdy ruch który stara się wykonać jest np. zbyt złożony (wielostawowy) i zbyt dynamiczny (przyspieszenie) oraz wykonywany względem zbyt dużych obciążeń. Klasycznym przykładem nieprawidłowego podejścia do progresji ćwiczeń jest martwy ciąg z dużym obciążeniem na sztandze w sytuacji braku pełnego zakresu ruchu w kończynach dolnych i braku umiejętności manifestowania ruchu w biodrze. Innym przykładem jest podrzut olimpijski ponad głowę w sytuacji braku pełnego zakresu ruchu w klatce piersiowej i w stawach ramiennych. Towarzyszy mu dysfunkcyjne dźwiganie obręczy barkowej przez aktywację mięśni karku.

W każdym z obu przypadków, ruch pojawia się tam, gdzie układ nerwowy ma najbardziej utorowany dostęp neuronalny, a nie tam, gdzie jest to wskazane z punktu widzenia prawidłowego wzorca ruchu.

Zadajesz sobie zapewne pytanie: „skąd ja mam to wszystko wiedzieć?” Jeśli nie brakuje Ci motywacji i masz sporo chęci, aby rozpocząć zmiany w swoim życiu, czytaj dalej!

a

Personalny trener

Nie musisz tego wszystkiego wiedzieć, niepotrzebna Ci fachowa wiedza i doświadczenie sportowe. Wychodząc naprzeciw Twoim oczekiwaniom, oferujemy Ci pomoc i wsparcie trenera indywidualnego w Poznaniu, który dzięki kompetentnej wiedzy, zgromadzonemu doświadczeniu i wieloletniej praktyce będzie w stanie zapewnić Ci osiągnięcie szczytowej formy.

Pamiętaj, że najdoskonalszą maszyną treningową jest Twoje ciało. Opierając swoją aktywność na wszechstronnym ruchu (nie na ćwiczeniach izolowanych jak w typowych klubach fitness) , będziesz nie tylko wzmacniać mięśnie i kształtować atletyczną sylwetkę, ale również rozwijać rzeczywiste umiejętności obsługi swojego ciała w aktywnościach codziennych i uprawianym sporcie.

a

Trening z trenerem – jak to wygląda i dlaczego warto?
  • diagnostyka

Pierwsze spotkanie z trenerem BODYWORK to obrazowanie ruchu i pełna diagnostyka funkcjonalna. Wraz z określeniem Twojego poziomu sprawności fizycznej konstruujemy realny program treningowy ukierunkowany na jak najszybsze osiągnięcie celu – zdrowotnego czy sportowego. Wyniki testowania są zapisywane w naszym systemie i poddawane ponownej ocenie w czasie.

  • indywidualny plan treningowy

Tworzymy indywidualnie dobrany program treningowy i skupiamy wokół Ciebie zespół naszych specjalistów. Kadra BODYWORK to zespół profesjonalnych trenerów, fizjoterapeutów, masażystów i dietetyków. Wsparcie i motywację do pracy ze swoim ciałem dostajesz z każdej strony.

  • trening siłowy

Rozwiń pełen potencjał sportowy swojego ciała i osiągnij wymarzoną atletyczną sylwetkę. Nasi specjaliści zadbają, by trening szybko doprowadził Cię do celu. Strategia BODYWORK to indywidualny dobór środków treningowych, prozdrowotne podejście do pracy z Twoim ciałem, profesjonalny trening siłowy i hartowanie kondycji.

  • prewencja

Działamy kompleksowo zwracając uwagę na słabe ogniwa Twojego ciała. Jeżeli jest to wskazane, zalecamy wsparcie fizjoterapeutyczne, by znormalizować zaburzenia na poziomie mięśni i stawów oraz zlikwidować ból. Ponadto, nasi specjaliści przekażą Ci informacje na temat właściwego odpoczynku i regeneracji.

a

Jeżeli poszukujesz trenera personalnego w Poznaniu, służymy pomocą! Zapraszamy do kontaktu.

a

Paweł Krótki

trener personalny, fizjoterapeuta BODYWORK®
terapeuta nerwowo-mięśniowy (ENMT)

a

Artykuł przygotowany na podstawie materiałów szkoleniowych BODYWORK® ze specjalizacji funkcjonalnej. Więcej informacji na: https://body-work.com.pl/specjalizacja-funkcjonalna/. Wszelkie prawa zastrzeżone.

Poprzedni artykuł

Trening pilates

Następny artykuł

Funkcjonalny trening grupowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *