Trening pilates

Pilates to niezwykle modne hasło ostatnich miesięcy. Wśród osób, które zapoznały się ze znaczeniem tego terminu rośnie tak samo duże grono zwolenników, co i przeciwników. Jakie są zalety tego typu ćwiczeń? Do kogo są skierowane w szczególności? Czy efekty widać niemalże od razu? Jeżeli interesuje Was temat pilatesu, koniecznie czytajcie dalej!

a

Czym jest pilates?

Pilates to system ćwiczeń fizycznych wymyślonych przez J. H. Pilatesa na początku XX wieku. Zamysłem autora było stworzenie takiego zestawu ćwiczeń, które umożliwią człowiekowi skutecznie rozciągnięcie i uelastycznienie wszystkich mięśni ciała. Według dzisiejszych założeń, pilates ma przede wszystkim wpłynąć na wzmocnienie mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążyć kręgosłup, zadbać o poprawną postawę ciała i uelastycznić je, a także obniżyć poziom stresu i wpłynąć na ogólną poprawę zdrowia osób ćwiczących.

Pilates to trening całego ciała. Stanowi kompilację ćwiczeń inspirowanych jogą, baletem i treningiem siłowym. Najważniejsze w pilatesie jest rozciąganie, spinanie i rozluźnianie mięśni. Ma to w efekcie poprawić elastyczność, siłę, równowagę i świadomość ciała. Aby nauczyć się poprawnie wykonywać ćwiczenia, potrzeba czasu i czujnego oka wykwalifikowanego instruktora. Nic nie wydarzy się po jednym czy dwóch treningach – niezbędna jest konsekwencja, determinacja i regularność.

a

www.body-work.com.pl
www.body-work.com.pl

a

Dla kogo jest pilates? Przyjęło się, że są to ćwiczenia stworzone z myślą o kobietach, które nie lubią się pocić i raczej stronią od treningu siłowego. Nie jest to jednak prawda. W rzeczywistości pilates stanowi doskonałe uzupełnienie wielu dyscyplin sportowych. Ćwiczenia te są odpowiednie dla każdego, niezależnie od wieku czy stanu zaawansowania, ponieważ są spokojne i nie wymagają nagłych ruchów jak skoki czy bieg. To świetne rozluźnienie dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa czy stawów. Pilates spodoba się także osobom, które zmagają się z nadwagą oraz tym, którzy wracają do aktywności fizycznej po dłuższej przerwie.

a

Zalety pilatesu

Chyba największą zaletą ćwiczeń, o których mówimy, jest fakt, że angażują one niemalże całe nasze ciało, w szczególności mięśnie brzucha, plecy i pośladki. Mają także korzystny wpływ na wzmocnienie mięśni dna miednicy, pęcherza moczowego i macicy, dzięki czemu poprawiają satysfakcję seksualną, wspomagają panowanie nad mięśniami w czasie porodu i zapobiegają obniżaniu narządów rodnych.

Pilates to także zestaw ćwiczeń, które wzmacniają mięśnie stabilizujące i podpierające kręgosłup oraz okoliczne mięśnie. Dlatego też jest niezwykle skuteczny w przypadku osób zmagających się z problemami z kręgosłupem. Dzięki pilatesowi sylwetka jest wyprostowana i osiąga stabilną postawę.

Pilates to sposób na relaks i wyciszenie organizmu. Odpowiednio dobrany zestaw ćwiczeń zmniejsza uczucie stresu, przywraca równowagę psychiczną i dodaje energii. Oprócz tego, rozluźnia górne partie pleców, kręgosłup, pas barkowy i ramiona. Ćwiczenia te to także sposób na osiągnięcie pełnej harmonii – zwiększają świadomość własnego ciała i jego możliwości, uczą słuchania go i sygnałów z niego płynących. Dzięki pilatesowi w końcu możemy zapanować nad swoim ciałem.

Oprócz tego, że uelastycznia i rozciąga ciało, pomaga również w odchudzaniu – dzięki nowym zasadom zmieniamy postawę i dodajemy sobie centymetrów we wzroście, a odejmujemy kilogramy na wadze. Poza tym ruszamy się, a ruch to zdrowie!

Poprzedni artykuł

Trening triathlonowy

Następny artykuł

Trening osobisty – dlaczego warto?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *