Trening triathlonowy

Zdaniem praktyków triathlon jest jednym z najbardziej wyczerpujących, wymagających długich przygotowań, silnej woli i dobrej kondycji fizycznej sportów. Choć nie każdy może sobie pozwolić na udział w zawodach triathlonowych, sport ten zyskuje każdego roku nowych zwolenników, którzy gotowi są podjąć wyzwanie.

Nie da się ukryć, że triathlon to dyscyplina niezwykle wymagająca, zarówno w czasie samych zawodów, jak i przygotowań do nich. Zmusza sportowca do odpowiedniego doboru środków treningowych i posiadania dużych pokładów automotywacji, która pozwoli mu wykonać pracę w każdej z dyscyplin w określonych ramach czasowych. Dlatego tak ważne jest, aby pracować na pomiarze mocy. Bazując na wyznaczonych na początku drogi, a następnie systematycznie aktualizowanych progach mocy, każdy trening realizowany jest zgodnie z założeniem, niezależnie od czynników zewnętrznych jak wiatr, temperatura czy spożyty posiłek.

a

Co to jest triathlon?

Podstawą treningu triathlonowego jest praca nad fundamentem do budowy wysokiej formy sportowej, czyli własnym ciałem i świadomością treningu. Dyscyplina ta składa się z trzech etapów – pływania, jazdy na rowerze i biegu. Wygranym jest ten, kto poprawnie i zgodnie z zasadami pokona wyznaczony dystans w najkrótszym czasie. Czas mierzony jest od momentu startu do przekroczenia linii mety. W całość wliczone są również minuty potrzebne na zmianę stroju między poszczególnymi etapami. W specjalnych strefach zmian sportowcy mogą zamienić czepek pływacki na kask rowerowy czy włożyć buty służące do biegania. To również chwila wytchnienia na przygotowanie się do kolejnego etapu.

Podczas treningu przed triathlonem nie sposób się nudzić, ponieważ naprzemiennie trenuje się pływanie, bieganie i jazdę na rowerze. Przygotowania trwają wiele miesięcy, a trening triathlonowy można dopasować odpowiednio do danej pory roku – latem więcej jeździć na rowerze, zimą częściej odwiedzać basen, bieganie zamienić na narty biegowe. Tu nie ma opcji dla leniuchów, nie można odpuścić i poddać się w połowie!

a

www.body-work.com.pl
www.body-work.com.pl

a

Silne i sprawne ciało to podstawa do budowania kolejnego piętra poziomu sportowego w triathlonie. Świadomość treningu sprawia, że uczestnik dalece bardziej angażuje się w zadanie oraz stopniowo nabywa umiejętność treningu, a nie wykonywania poleceń. Jeśli interesuje Cię przygotowanie do triathlonu w Poznaniu, chętnie Ci pomożemy!

a

Zalety triathlonu

Główną i chyba najbardziej widoczną zaletą triathlonu jest różnorodność treningów, jakie ta dziedzina oferuje. Podejmując wyzwanie, z pewnością nie będziemy się nudzić, co może stać się dla nas dodatkową motywacją do regularnych ćwiczeń. Inną zaletą jest wykorzystywanie znacznie większej partii mięśni niż w przypadku samego pływania czy biegania.

Ponadto, przygotowując się do triathlonu, możemy dostosowywać treningi do każdej pogody i pory roku, o czym pisaliśmy wyżej. W tym przypadku zawsze jest jakaś alternatywa. Na zewnątrz pada deszcz i wieje silny wiatr? Odłóż dziś rower i wybierz się na pływalnię! Trenując kilka dyscyplin stajemy się wszechstronni i rozwijamy całe ciało, a sam triathlon jest stosunkowo mało kontuzjogenny. Niewątpliwą zaletą jest także możliwość nawiązywania nowych znajomości zarówno wśród pływaków, jak i biegaczy czy miłośników jazdy na dwukołowcu.

W Polsce organizuje się coraz więcej imprez triathlonowych z nastawieniem na amatorów, gdzie pływanie jest dużo krótsze niż w typowym dystansie olimpijskim. Istnieją również specjalne kluby triathlonowe w Poznaniu, do których warto się zapisać.

Mimo wielu zalet, jakie niosą za sobą ćwiczenia triathlonowe, musimy pamiętać, że esencją triathlonu jest trening, a tym samym nasze zdrowie, sprawność fizyczna i dobra kondycja. Zawody to tylko fajny dodatek.

Poprzedni artykuł

Witaj na blogu BODYWORK!

Następny artykuł

Trening pilates

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *