-
Sorry, this entry is only available in Polish. For the sake of viewer convenience, the content is shown below in the alternative language. You may click the link to switch the active language.
Kolano – od rehabu do aktywności
08 – 09.03. / Poznań
“W codziennej pracy często spotykamy się z bólem kolana. Niezależnie od tego czy problem jest wynikiem urazu więzadeł, degeneracji chrząstki, czy problemów z mięśniami i ścięgnami wokół kolana, ważne jest odpowiednie zaplanowanie procesu poprawy mobilności, siły i kontroli stawu kolanowego, aby zapewnić jak najlepszy powrót do aktywności.
Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom prezentujemy warsztat, który stanowi odpowiedź na wszelkie wątpliwości, dotyczące postępowania w przypadku urazów stawu kolanowego”
– Bartosz Grobelny, doktor nauk medycznych o specjalności nauki o zdrowiu, fizjoterapeuta oraz magister psychologii.
ZAPISZ SIĘ / 995 zł
Wyzwania
Jednym z największych wyzwań, przed którym stają specjaliści, jest radzenie sobie z różnorodnymi poziomami ograniczeń u sportowców po kontuzjach. Tworzenie uniwersalnych programów jest trudnym zadaniem, ponieważ praktycy często za bardzo skupiają się na szczegółach urazu, co sprawia, że projektowanie programu staje się czasochłonnym procesem. Nasze warsztaty mają na celu przekierowanie uwagi na kluczowe fundamenty, które pozwolą mieć pewność, że opracowany plan i program są skuteczne.
Trudnością dla praktyka rozpoczynającego pracę z kontuzjowanym sportowcem jest ustalenie, jak mocno można go obciążyć, jak fizjologia urazu wpłynie na jego regenerację oraz jakie interwencje należy wybrać. Często niepewność ta wynika z niewystarczającego zrozumienia samej kontuzji, współistniejących urazów oraz możliwych dodatkowych technik chirurgicznych, które mogą wpłynąć na plan rehabilitacji. Niezależnie od profesji lub roli w tym procesie, znajomość szczegółów jest niezbędna do osiągnięcia sukcesu.
NIedoskonałości
Jasne jest, że istnieje rozbieżność między oczekiwaniami wobec procesu powrotu do aktywności a rzeczywistymi wynikami działań przeprowadzanych przez trenerów. Mimo dobrych intencji, podstawowa interwencja z zakresu fizjoterapii i treningu siłowego często zawodzi. Często spotykamy brak obiektywności, testowania i monitorowania. Mimo tych wyzwań, jako praktycy mamy powody do optymizmu. Te warsztaty są kluczem do zrozumienia, jak skutecznie zarządzać procesem rehabilitacji kolana i zapewnić sportowcom płynny powrót do pełnej aktywności.
W ramach kursu zaprezentujemy studium przypadku klientów do praktycznego pokazania, jak rola różnicowych testów klienta wpływa na dobór ćwiczeń oraz kierunek pracy. Zastosowanie nowoczesnych ram i podejść pozwoli na osiągnięcie lepszych wyników i wyeliminowanie tradycyjnych niedociągnięć w procesie powrotu do aktywności.
Czego się nauczysz?
ee
* Bezpieczne wdrażanie ćwiczeń przywracających prawidłowy chód, aby sportowiec mógł wrócić do sportu (re-training chodu).
* Dlaczego siła buduje się długo po operacji, jak zwalczać specyficzne deficyty związane z zabiegiem.
* Odzyskiwanie podstawowych funkcji (ćwiczenia wczesnej fazy).
* Zastosowanie zasad treningu siłowego i manipulacja zmiennymi, aby osiągnąć konkretne cele w rehabilitacji.
Tworzenie bezpiecznych i efektywnych programów działania
* Anatomia i biomechanika kolana, jego znaczenie oraz aspekty, które należy uwzględnić przy projektowaniu treningu.
* Typowe urazy kolana i co należy wiedzieć w przypadku współistnienia różnych dolegliwości.
* Podstawowe metody diagnostyczne, data science oraz ocena przed powrotem do sportu.
* Wpływ różnych procedur chirurgicznych na programy rehabilitacyjne, czas pracy oraz edukację sportowców.
* Jak zrozumienie zróżnicowania urazów i procedur chirurgicznych zwiększa pewność w doborze ćwiczeń i ich zastosowaniu.
Powrót do biegania
* Powrót do sportu – podejście do procesu
* Powrót do biegania
* Wdrażanie treningu skocznościowego
* Wprowadzanie poruszania wielokierunkowego: przyspieszanie, hamowanie, top speed, zmiana kierunku
* Podstawowe drille zwinnościowe i specyficzne
Harmonogram
Sobota 08.03.
12:30 – 18:30
Niedziela 09.03.
9:00 – 15:45
W oba dni zaplanowane są 30-minutowe przerwy obiadowe. Każdemu uczestnikowi zapewniamy ciepły posiłek.
Prowadzący
Bartosz Grobelny
SPECJALIZACJA: FIZJOTERAPIA
Doktor nauk medycznych o specjalności nauki o zdrowiu – fizjoterapeuta oraz magister psychologii. W swojej pracy korzysta głównie z terapii manualnej według modelu IAOM (International Academy of Manual and Orthopedic Medicine). Do zasobu technik działania wplata również metodę Terapii Wisceralnej, FDM, Medycyny Manualnej (pinopresurę, igłoterapię), trening funkcjonalny / medyczny oraz terapię tkanek miękkich. Na co dzień jego praca opiera się nie tylko na praktyce ze sportowcami ale również przypadkami klinicznymi. Dzięki wiedzy z zakresu psychologii potrafi holistycznie podejść do pacjenta co w przypadku przewlekłych bólów często ma kluczowe znaczenie.
Mikołaj Mili
SPECJALIZACJA: POWRÓT DO SPORTU, TRENING FUNKCJONALNY
Fizjoterapeuta, trener funkcjonalny, medyczny. Absolwent WSEiT w Poznaniu na kierunku fizjoterapia, z dyplomem na kierunku: kompleksowa terapia manualna. Od ponad 14 lat związany ze sportami walki, multimedalista MP i ME fedracji IMAF w Ju Jitsu oraz Akademickich MP w BJJ. W pracy z klientem stawia na integrację metod z zakresu fizjoterapii, treningu funkcjonalnego oraz treningu motorycznego. Jego nadrzędnym celem jest pomoc podopiecznym w procesach powrotu do aktywności po urazach i zabiegach ortopedycznych oraz budowaniu wydajności sportowej.
Czym się wyróżniamy?
Warsztaty MasterClass BODYWORK® zostały stworzone przez specjalistów w zakresie ruchu, którzy dysponują wieloletnią wiedzą i doświadczeniem w nauczaniu motorycznym w warunkach pracy klinicznej i sportowej. Nasze szkolenie NIE jest kursem w zakresie terapii manualnej i fizjoterapii tłumaczonej na język trenerów personalnych (bardzo dbamy o podział kompetencji celem tworzenia bardziej zintegrowanego modelu zdrowia)! Nasze podejście opiera się przede wszystkim na nauce wydajnego ruchu, który jest kluczowy dla zdrowia i sprawności podopiecznych przechodzących proces leczenia klinicznego, doświadczających bólu oraz cierpiących z powodu charakterystycznych chorób cywilizacyjnych, a także pragnących poprawić swój wynik sportowy.
Uczestnicy
– trenerzy personalni i instruktorzy fitness;
– fizjoterapeuci i terapeuci manualni pragnący poszerzyć swoje kwalifikacje o podejście ruchowe;
– trenerzy przygotowania motorycznego;
– pasjonaci aktywnego stylu życia i sami sportowcy;
– absolwenci kursu Movement Expert oraz innych szkoleń BODYWORK®.