TRENING MEDYCZNY

SOBOTA (14.09)


 

GODZ. TEMAT OPIS
10:00-11:00 MOBILNOŚĆ
Cezary Wojciechowski,
BODYWORK®
Trening grupowy / Brak przestrzeni strukturalnej na poziomie narządu ruchu zawsze prowadzi do zmian schematów ruchowych. Treningi mobilności to nie tylko statyczne rozciąganie. To poszukiwanie kontroli w końcowych i utraconych często zakresach ruchu – w wyniku siedzącego stylu życia i braku ruchu. To również strategie podnoszące sprężyste właściwości globalnej tkance łącznej (powięzi), która gwarantuje płynność, precyzję i piękno ruchów.
11:00-12:00 LECZNICZA NATURA RUCHU
Izabela Stasiszewska
Trening grupowy / Zdrowie holistyczne pochodzi od angielskiego słowa Whole, co oznacza całość. Odnosząc to do ciała człowieka, mówimy, że – „całość jest ważniejsza, niż suma jego części składowych”. Podobnie jest ze zjawiskiem ruchu, które zachodzi w oparciu o wzajemną harmonię poszczególnych części naszej anatomii. Jeśli tę mądrość połączymy z prawdą, że ruch jest największą siłą leczniczą ludzkiego organizmu otrzymamy idealny przepis na uzdrawiający ruch, którego możemy użyć w zintegrowanej lekcji treningu grupowego.
12:30-14:00 CIAŁO JEST CUDEM
Izabela Stasikowska
Warsztat praktyczny / Nasze ciało jest wciąż nierozpoznaną tajemnicą. W różnych systemach filozoficznych, religiach, kulturach i dziedzinach naukowo-medycznych znajdujemy fragmenty, które pomału składają się w pełny obraz. Ciało jest nierozpoznanym i nierozumianym wciąż cudem. Jego możliwości samoleczenia, regeneracji, przebudowy są dla nas wciąż zaskoczeniem. Warsztat przedstawi najważniejsze techniki ćwiczeń mających fundamentalny wpływ na zdrowie – nasze i naszych podopiecznych.
14:00-15:30 TRENING W CIĄŻY A PORÓD
Izabela Dembińska,
Blackroll
Warsztat praktyczny / Poród to ruch. Wielu trenerów pracując z kobietą w ciąży wspomina o tym, że aktywność fizyczna w ciąży jest przygotowaniem do porodu ale czy na pewno jako trener masz świadomość jak wygląda poród? Jakich kompetencji ciała potrzebuje rodząca i jakie elementy pracy z ciałem wprowadzić w trening ciąży niezależenie od metody pracy z ciężarną, fit, funkcjonalnie, Moblity, Body&Mind ? Czy poród to naprawdę maraton i wymaga ogromnego nakładu sił? Warsztat ma za zadanie uświadomić trenerowi jak trening z ciąży przełożyć na funkcję rodzenia, jakich kompetencji i funkcji potrzebuje parcie w porodzie i struktura krocza oraz głębokich warstw mięśni dna miednicy.
16:30-18:00 POWIĘŹ PODSTAWOWA
Wiktoria Olejnik, BODYWORK®
Trening grupowy. Tkanka łączna (powięź) jest integralnym układem, który w fundamentalny sposób wpływa na jakość funkcjonowania zarówno ciała jak i umysłu. Grupa “powięź” to unikalny trening terapeutyczny uzdrawiający najważniejsze medium ruchu w ciele człowieka!
18:00-19:30 POWIĘŹ ZAAWANSOWANA
Małgorzata Muzyka-Kopera,
BODYWORK®
Trening grupowy. Treningu powięziowego można uczyć również w bardzo dynamicznej formie ćwiczeń hartujących elastyczne właściwości włókien mięśniowych i łącznotkankowych. Grupa zaawansowana “powięzi” to nasz autorski program treningu medycznego, który poprawia nie tylko sprężystość, lecz również zwiększa odporność układu na stres!

NIEDZIELA (20.01)


 

 

 

10:00-11:00 POWIĘŹ PIERSIOWO-LĘDŹWIOWA W PRACY TRENERA MEDYCZNEGO
Małgorzata Muzyka-Kopera,
BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Powięź piersiowo-lędźwiowa to ważny punkt na mapie naszego ciała. Ruch wyzwala energię zmagazynowaną w powięzi. Od elastyczności tkanki łącznej zależy, jak długo możesz biec, jak wysoko skoczyć itd. Powięź piersiowo-lędźwiowa ma dodatkowo wpływ na koordynację ruchową, stabilizację kręgosłupa lędźwiowego, miednicy, klatki piersiowej. Podczas warsztatów przyjrzymy się pracy w tym odcinku i nauczymy się celowo pracować ruchem na powięzi, aby przywrócić jej naturalny rytm napinania i rozluźniania.
11:00-12:30 MOTYLNOŚĆ WISCERALNA
Monika Salitra
BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Motylność (ang. Motility) jest pierwszorzędna cechą, która opisuje każdą postać życia organicznego – od życia komórkowego po zaawansowaną motorykę człowieka. Definiujemy ją jako „ruch, który przebiega wewnątrz granic ciała”, tzn. taki który dotyczy ruchomości narządów wewnętrznych, tętnienia przepływów fizjologicznych czy skurczu promieniowego w stabilizacji głębokiej ciała. Warsztat ma na celu pokazanie metod dotarcia do skrywanych w środku ciała sił witalnych organizmu przez ruch zewnętrzny oraz wpływ na normalizowanie motylności wewnątrzustrojowej. Autorka warsztatu spróbuje również odpowiedzieć na pytanie jakie strategie żywienia mogą wpłynąć zdrowie naszych narządów wewnętrznych.
13:00-14:00 TENS STOPA-MIEDNICA
Małgorzata Muzyka-Kopera,
BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Powięź głęboka jest łącznikiem między stopą a miednicą. Owija się przez kostne struktury kończyny dolnej, gwarantując transfer sił reakcji podłoża podczas np. chodu na obręcz biodrową i tułów. Powięź ta jest uruchamia także mięśnie, których normalnie nie sposób kontrolować świadomie. Warsztat będzie miał na celu zastosowanie podejścia „od dołu do góry” (ang. Bottom-up) i użycia subtelnych kokontrakcji (tensu lub sztywności) w obrębie powięzi głębokiej, celem normalizowania funkcji mięśni dna miednicy i równoważenia napięć w kościach miedniczych.