TRENING FUNKCJONALNY

SOBOTA (19.01)


GODZ. TEMAT OPIS
10:00-11:00 ERGOLUCJA
Paweł Krótki, BODYWORK®
Wykład / Czy może być coś bardziej doskonałego niż symetryczna forma koła? Otóż tak – ludzki chód! Lokomocja dwunożna Homo Sapiens to jeden z największych wynalazków ewolucji życia, a człowiek rozumny jest jedynym stworzeniem, które przemaszerowało cały znany nam świat na swoich dwóch podporach. Lekcja historii naturalnej pozwoli wzbogacić swoje spojrzenie na pracę z ciałem i umiejscowić funkcję lokomocyjną człowieka (chód, bieg i sprint) w złożonej układance ruchu, którą trenerzy personalni starają się rozwiązywać na codzień w pracy ze swoimi podopiecznymi na siłowni.
11:00-12:00 TRENING CORE
Olga Chmielewska, BODYWORK®
Trening grupowy / Rdzeń to miejsce, w którym rodzi się prawdziwa siła! Głębokie mięśnie centrum naszego ciała to okolica, z której wyłania się każdy funkcjonalny ruch. Mówiąc o wzorcach ruchowych zapominamy często, że jednym z najbardziej subtelnych schematów ruchowych naszego organizmu jest “mechanizm sprzężenia początkowego”, który toruje pobudzenie nerwowo-mięśniowe ze środka na powierzchnię. Jego zaburzenie związane jest często z bólem i wymaga reedukacji w procesie treningu. Trening pokaże odruchowe techniki włączania głęboko położonych mięśni stabilizujących kręgi.
12:30-14:00 WZORCE LOKOMOCJI
Jakub Marynowicz,
Marynowicz Athletic Performance
& Sports Science
Warsztat praktyczny / Trening lokomocyjny wydawać się może czymś zbędnym w treningu personalnym – przecież każdy potrafi chodzić. Podobnie myślimy o bieganiu, co skutkuje tym, że wciąż wielu trenerów omija ćwiczenia naśladujące te czynności, skupiając się na tradycyjnym treningu siłowym. Wzorce lokomocji są jednak niezbędne, jeśli oczekujemy poprawy wydajności kroku w czynnościach poruszania się w pozycji wyprostowanej. Celem warsztatu będzie zaprezentowanie najważniejszych technik doskonalenia lokomocji podopiecznego oraz zintegrowanie ich z jednostką treningu siłowego.
14:00-15:30 WIZUALIZACJA W NAUCE
WZORCÓW RUCHOWYCH
Mateusz Brela
Warsztat praktyczny / Dynamiczny warsztat połączony z częścią teoretyczną wprowadzającą w jedno z najbardziej skutecznych narzędzi w treningu mentalnym. Trening wyobrażeniowy, inaczej wizualizacja polega na aktywacji kory przedruchowej oraz ruchowej, dzięki którym sportowiec jest w stanie mentalnie przygotować się do wykonania danego zadania. Podczas warsztatu spróbujemy przeprowadzić badanie na żywo na grupie kontrolnej uczestników konwencji. Wyniki badania nie są nam znane. Będzie to kompletnie spontanicznie przeprowadzone badania. Celem warsztatu jest zapoznanie się z narzędziem jakim jest wizualizacja, która może stać się wartością dodaną w warsztacie każdego pasjonata ruchu nieważne od poziomu zaawansowania.
16:30-18:00 TAŚMY OPOROWE
W PRACY TRENERA
Karol Kwiliński, Forceband
Trening grupowy / Popularność treningu z gumami cały czas rośnie. Ten mały, nie pozorny sprzęt posiada bardzo wiele zalet o czym przekonamy się już na nadchodzących warsztatach. Opór progresywny świetnie uzupełnia prace trenera zarówno w kontekście rehabilitacji jak i treningu sportowego. Podczas zajęć opowiemy Wam o poprawnej technice najważniejszych ćwiczeń, aktywacji mięśniowej oraz zaawansowanych progresjach treningu Core z elementami ćwiczeń antyrotacji tułowia!
18:00-19:30 DRILLE POPRAWIAJĄCE MECHANIKE BIEGU
Karol Kruczek, Next Generation Runner
Warsztat praktyczny / Chcesz dowiedzieć się jak zapewnić atletom nieustanną poprawę efektywności poprzez prawidłową kontrolę ruchową? Niniejszy warsztat wprowadzi Cię w skuteczną metodologię poprawy techniki biegowej – gotową do zastosowania w pracy z podopiecznym na siłowni! Warsztat zawiera następujące treści: studium przypadku, praca w koncepcji Movement Maps (poszukiwanie zindywidualizowanej regresji lub progresji), poprawa mechaniki biegu poprzez ćwiczenia plyometryczne w funkcji + ponad 30 drill’i poprawiających przyśpieszenie jak i prędkość maksymalną.

NIEDZIELA (20.01)


 

10:00-12:30 OCENA I KOREKCJA POSTAWY
CIAŁA W PRAKTYCE RUCHOWEJ

Aleksandra Kaczmarek,
 BODYWORK®
Wykład + warsztat praktyczny / Fizjologia zaburzeń posturalnych do temat często omijany przez trenerów, mimo że co raz większa ilość kursów trenera personalengo uczy typowych zespołów postawy zaburzonej, tj. skrzyżowanie dolne lub górne wg. Jandy. Dlaczego tak jest? Ponieważ to co prezentowane jest w podręcznikach, nie przekłada się na praktykę ruchową w skali 1:1. Obraz podopiecznego nigdy nie jest czarno-biały, lecz prezentuje się raczej w skali szarości. Celem tego bloku tematycznego będzie pokazanie, że ocena i korekcja posturalna wcale nie jest taka skomplikowana. Prowadząca, Ola – fizjoterapeuta BODYWORK® z wieloletnim doświadczeniem pracy posturalnej, zachęci Was by nie stosować uproszczonych systemów oceny funkcjonalnej, lecz zagłębić się w różnorodne relacje posturalne, które demonstrują Wasi klienci stojąc, siedząc i przede wszystkim – ćwicząc!
13:00-14:00 TRENING W KOŃCOWYCH
ZAKRESACH RUCHU (ERM)
Paweł Krótki, BODYWORK®
Warsztat praktyczny / Trening w zakresach ERM (ang. End Range of Motion) jest świetną metodą nauki fizjologicznych zakresów ruchu w stawach w praktyce ruchowej. Podejście ERM pozwala także na identyfikację kluczowych deficytów siłowych w zakresach, do których normalnie narząd ruchowy nie ma dostępu w wyniku różnorodnych przeciążeń cywilizacyjnych. Trening ERM znajduje świetne zastosowanie zarówno w pracy korekcyjnej-posturalnej, jak i w przygotowaniu ruchowym (rozgrzewce). Prezentowane metody skupią się przede wszystkim na obręczy biodrowej i ruchach miednicy, a ich celem będzie przywrócenie władzy motorycznej nad końcowymi i często utraconymi zakresami ruchu.
14:00-15:30 BODYWEIGHT SQUAT SPECTRUM
Cezary Wojciechowski, BODYWORK®
Trening grupowy / Przysiad, nic bardziej funkcjonalnego. To w nim rozwijamy siłę, w nim także odpoczywamy. Nauczany najczęściej w popularnej wersji stop płasko i obciążonych pięt, jednak taki przez palce i z piętami nad podłożem to przecież też przysiad. Czy jest mniej funkcjonalny? Jaką funkcję spełnia? Jego pełne spektrum poznacie podczas naszej wrześniowej konwencji, co Cezary przedstawi w swoim movementowym workshopie.