Najwyższa forma lokomocji jaką jest bieg, wbrew powszechnej opinii, nie jest prostym sposobem uprawiania aktywności fizycznej. Złożoność tego aktu ruchowego wymusza szereg czynności adaptacyjnych w naszym ciele, aby w sposób efektywny, a przede wszystkim bezpieczny, cieszyć się nieprzerwanym uprawianiem biegania, bez względu na nawierzchnię, warunki pogodowe czy dystans, który chcemy pokonać.
O warsztatach
Podczas warsztatu uczestnicy dowiedzą się, jak aktywować grupy mięśniowe wspomagające sam akt biegu oraz poznają wzorce ruchowe, które przygotowują ciało do podnoszenia zdolności biegowych w procesie treningu. Zostanie przedstawione wiele ćwiczeń mobilizacyjnych, a także stymulujących Core. Dokładnie zostaną omówione elementy rozgrzewki dla biegaczy (zarówno tej przed samym aktem biegu jak i rozgrzewki wykonywanej podczas treningu na siłowni).
Warsztaty mają również na celu pokazać biegaczom, jak chronić swoje ciało, tak aby mogło pokonać więcej kilometrów bez kontuzji. Uczestnicy warsztatów poznają ćwiczenia dla przeciążonych miejsc w ciele, aby pomóc im w regeneracji i odciążeniu oraz ćwiczenia dla tych mięśni, które powinny być mocne, a często są pomijane.
Harmonogram
Sobota 25.01.2025
12:30 – 15:30 CORE biegacza
16:00 – 19:00 Ćwiczenia akcesoryjne biegacza
ZAPISZ SIĘ / 420 zł
Opis bloków tematycznych
Dominika Kłoda
Core biegacza
Warsztat rozpoczniemy od omówienia ważnej (lecz często zapominanej) części treningu, jaką jest rozgrzewka. Zazwyczaj zajmuje ona od kilku do kilkunastu minut i przygotowuje ciało do części głównej treningu. Pomijanie rozgrzewki przed planowanym biegiem może skutkować przeciążeniami, kontuzją, bólem, a przede wszystkim obniżeniem możliwości organizmu w rywalizacji sportowej. Podczas warsztatu zgłębimy temat poszczególnych części rozgrzewki, dzięki czemu dowiesz się, jak w prosty sposób wpleść je w swoją praktykę treningową.
Kolejnym punktem warsztatu jest stabilne centrum. Jest ono niezbędne do zachowania optymalnego wzorca ruchu i przy zapobieganiu zaburzeniom ruchowym, które mają wpływ na technikę biegu. Mięśnie głębokie poprzez wzajemne oddziaływanie wspomagają prawidłową kontrolę motoryczną, dzięki czemu bieg staje się bardziej ekonomiczny. Trening mięśni głębokich jest stosowany w różnych etapach przygotowań, a jego elementy mogą stanowić również część rozgrzewki, a także jednostek regeneracyjnych, których intensywność jest niższa. Celem warsztatu jest przedstawienie ćwiczeń, dzięki którym wzmocnisz swój core, a także będziesz mógł wykorzystać je podczas przygotowań do sezonu.
Jakub Gdula
Ćwiczenia akcesoryjne biegacza
Podczas drugiego bloku warsztatu poznasz odpowiednie grupy mięśniowe oraz sposób ich aktywowania w fazie rozgrzewki wykonywanej podczas treningu na siłowni, aby bezpiecznie i w pełnej gotowości przejść do części głównej. Zadziwiające jest, jak korzystny wpływ mają one na samo bieganie!
Następnie zapoznasz się z wzorcami ruchowymi wykorzystywanymi w treningu głównym, nastawionym na akcent siłowo-wzmacniający. Przygotują one ciało do podnoszenia zdolności biegowych w procesie specjalistycznego treningu biegowego oraz zabezpieczą je przed występowaniem przeciążeń czy potencjalnych urazów. Na koniec podsumujemy temat, odpowiadając gdzie i kiedy zastosować omówione zagadnienia w tygodniowym planie treningowym.
Czym się wyróżniamy?
Warsztaty biegowe BODYWORK® zostały stworzone przez specjalistów w zakresie ruchu, którzy dysponują wieloletnią wiedzą i doświadczeniem w prowadzeniu zawodników o różnorodnym stopniu zaawansowania od amatorów po medalistów MP w swoich dziedzinach biegowych.
Uczestnicy
Warsztat kierowany jest do biegaczy długodystansowych zarówno początkujących jak i zaawansowanych.