fbpx
Ładowanie...
  • KIEDY MOŻEMY POMÓC?

Jesteś w dobrych rękach!

  Fizjoterapeuta BODYWORK to wysoko wykwalifikowany specjalista, który dokształca się jako osteopata, trener medyczny, terapeuta manualny czy wisceralny, nierzadko łącząc wiedzę z kilku dziedzin. Stąd zakres naszej pracy jest bardzo szeroki i staramy się pomagać także w „niestandardowych” przypadkach.

Poniżej prezentujemy wybrane, najczęściej występujące dolegliwości, którymi się zajmujemy.

Napięciowe bóle głowy

title decoration

Są efektem nadmiernie napiętych oraz osłabionych mięśni w obszarze głowy, narządu żucia oraz górnej części tułowia.

Długotrwale utrzymywany dysbalans mięśniowy, np. w wyniku trzymania nieprawidłowej postawy, przewlekle trwającego stresu lub jako stan pourazowy, może manifestować się opasującym bólem wokół głowy, karku, obręczy barkowej, a w skrajnych przypadkach z promieniowaniem nawet do kończyn górnych.

Odpowiednio dobrana fizjoterapia, w postaci delikatnych technik manualnych oraz trening medyczny (w tym nauka autorelaksacji, korekcji postawy, trening oddechowy) wpływa na poprawę tonusu mięśniowego oraz przywraca równowagę napięciową i długotrwałą eliminację bólu. 

Bóle szyjnego odcinka kręgosłupa

title decoration

Ich podłożem zazwyczaj są wieloletnie zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze, bezpośrednie urazy oraz kumulacja przeciążeń statycznych w wyniku nieprawidłowej postawy ciała.

Ból manifestuje się jako sygnał, iż w tym obszarze istnieje zaburzona harmonia funkcjonalna oraz strukturalna. Niezależnie od podłoża problemu, fizjoterapia skupia się na eliminacji lub zmniejszeniu objawów bólowych, korekcji wzorca postawy oraz utrwaleniu prawidłowych nawyków ruchowych, co stanowi profilaktykę zdrowotną.

Najczęściej stosowane techniki pracy to: rozluźnianie mięśniowo-powięziowe, igłoterapia, trening medyczny, kinesiotaping, nauka autoterapii.

Bolesny bark

title decoration

Jest bardzo ogólnym określeniem wszelkich objawów bólowych pojawiających się w obszarze obręczy barkowej oraz stawu ramiennego. Pod tym pojęciem mogą kryć się takie zaburzenia jak: uszkodzenie stożka rotatorów, zespół ciasnoty podbarkowej, zapalenie kaletek wokół stawu ramiennego czy choroby zwyrodnieniowe stawów obręczy barkowej.

Odpowiednio prowadzona fizjoterapia oparta na rzetelnej diagnostyce różnicowej i określeniu charakteru schorzenia prowadzi w większości przypadków do całkowitego wyleczenia pacjenta.

Metody terapii bólu

Łokieć tenisisty/golfisty

title decoration

Schorzenia o charakterze tendinopatii, czyli przewlekle trwające zespoły bólowe w obszarze ścięgien mięśni prostowników lub zginaczy nadgarstka. Mogą mieć podłoże zapalne jednak nie jest to warunek konieczny. Ze względu na przyczepy tych mięśni w okolicy stawu łokciowego, ból, obrzęk oraz zaburzenie funkcji zlokalizowane są właśnie w tym obszarze.

Fizjoterapia pod postacią terapii manualnej (głównie praca z powięzią, punktami maksymalnie bolesnymi), igłoterapia, kinesiotaping, oraz trening medyczny prowadzą do całkowitego wyeliminowania dolegliwości bólowych oraz powrotu do zdrowia pacjenta.

Bóle nadgarstka

title decoration

Stanowią najczęściej manifestację zaburzeń w obrębie mięśni przedramienia lub dysfunkcji neurologicznych z poziomu szyjnego odcinka kręgosłupa. Niejednokrotnie są także miejscem występowania kontuzji, zwłaszcza sportowych, które prowadzą do złamań lub zwichnięć kostno-stawowych.

Jego specyficzna budowa i funkcja sprawia, iż obszar nadgarstka wymaga zwrócenia szczególnej uwagi na profilaktykę przeciążeń statycznych. W przypadku wystąpienia urazu kluczowym staje się sięgnięcie po metody fizjoterapeutyczne, mające na celu jego powrót do zdrowia.

Bóle dolnego odcinka kręgosłupa

title decoration

Najczęściej zgłaszane dolegliwości bólowe we współczesnej fizjoterapii, pod którymi kryje się szereg zmian zarówno na poziomie wewnętrznej struktury jak i utrata funkcji. Jedną z głównych przyczyn dolegliwości u młodych osób w tym obszarze jest zaburzona sylwetka w połączeniu z brakiem aktywności fizycznej oraz nieprawidłową dietą. U osób starszych ból jest najczęściej wynikiem zmian zwyrodnieniowych oraz kumulowanych przez wiele lat napięć o charakterze statycznym.

Mądrze dobrany trening medyczny przy wsparciu technik manualnych daje szansę na powrót do bezbolesnego, codziennego funkcjonowania.

Rwa kulszowa? Objawy i przyczyny

Zwyrodnienie stawu biodrowego

title decoration

Zmiany o charakterze zwyrodnieniowo-wytwórczym, czyli przewaga procesów degeneracyjnych stawu nad możliwościami odżywczymi i regeneracyjnymi tkanek. Jest to proces chorobowy, który rozwija się w ukryciu przez wiele lat, dając objawy bólowe już w zaawansowanym stadium schorzenia.

Dbałość o zrównoważoną aktywność fizyczną, odpowiednią wagę ciała oraz eliminowanie przyczyny już w zarodku, zmniejsza prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zwyrodnieniowej stawów. Profilaktyczne działania fizjoterapeutyczne utrzymujące aparat ruchu w równowadze i dobrej kondycji (jak np. rozluźnianie mięśniowo-powięziowe czy trening medyczny) opóźniają wystąpienie koksartrozy.

Bóle kolan

title decoration

Dolegliwości bólowe w obrębie stawu kolanowego związane są zarówno ze zmianami zwyrodnieniowo-wytwórczymi (gonartroza) jak i z podatnością na kontuzję. Ból kolana, który jest ogniwem pośrednim w kończynie dolnej, sygnalizuje także zaburzenia w wyższych (biodro) oraz niższych (stopa) piętrach układu ruchu (np. niestabilność).

Odpowiednia diagnostyka oraz zastosowanie metod fizjoterapeutycznych opartych na ruchu stanowi drogę do eliminacji dolegliwości oraz przywrócenie harmonii w obrębie stawu kolanowego.

Operacja – konieczność czy ostateczność?

Przeciążenia ścięgna Achillesa

title decoration

Ścięgno Achillesa, ze względu na swoją specyficzną budowę, narażone jest na częste pojawianie się kontuzji i urazów tkankowych, zwłaszcza u osób aktywnych fizycznie (biegacze, tancerze). Ze względu na uboższe unaczynienie dużej części ścięgna, procesy regeneracyjne zachodzą wolniej oraz są utrudnione.

Fizjoterapia ma charakter prewencji urazów, np. pod postacią treningu ekscentrycznego wzmacniającego ścięgno. W przypadku wystąpienia kontuzji (naderwanie, zerwanie, przewlekłe procesy degeneracyjne) ratunkiem może być terapia manualna pod wieloma postaciami wraz z technikami uzupełniającymi (np. igłoterapia). 

Urazy stopy

title decoration

Poza klasycznymi urazami takimi jak zwichnięcie stawu skokowego lub złamania zmęczeniowe kości śródstopia, stopa narażona jest na wiele przeciążeń dynamicznych i statycznych, które zaburzają jej naturalny kształt oraz funkcje. Będąc wyspecjalizowaną konstrukcją biomechaniczną, która ma na celu przenoszenie ciężaru całego ciała, wymaga odpowiedniej dbałości o jej kondycję. Stopa może również manifestować zaburzenia funkcjonalne w odległych obszarach ciała.

Włączenie w codzienność elementów treningu medycznego wzmacniających strukturę i funkcję stopy jest elementem autoterapii i prewencji urazów.

Dlaczego warto dbać o stopy?

POLITYKA PRYWATNOŚCI|REGULAMIN
Facebook Profile