Trening siłowy kobiet

Dlaczego trening siłowy kobiet jest niezbędny w dążeniu do upragnionej sylwetki? Poniżej przedstawię argumenty, które pozwolą obalić mity od zawsze królujące w damskim gronie.

 

W jaki sposób trening siłowy ukształtuje moją sylwetkę?

Trening siłowy zmienia komponenta ciała: obniża poziom tkanki tłuszczowej, utrzymuje gęstość masy mięśniowej, zmniejsza obwody. Tylko regularne podtrzymywanie ćwiczeń oporowych w perspektywie czasu kształtuje sylwetkę, gdzie zawsze na rzecz utrzymywania masy mięśniowej poziom tłuszczu zmniejsza się.

 

Czy trening siłowy nie wpłynie na rozbudowę muskulatury?

Nie, jeżeli nie należysz do grona 5% kobiet, które mają podwyższony poziom testosteronu. Aby wpłynąć na rozwój muskulatury potrzebujemy również wyraźnej nadwyżki kalorycznej. Tylko w ten sposób mięsień zwiększa swój przekrój poprzeczny i rozmiar ciała zwiększa się.

Kobiety mają większy poziom tkanki tłuszczowej oraz niższy poziom testosteronu, dlatego przyrost mięśnia jest wybitnie trudny. Stosowanie odpowiedniego planu treningu oporowego powoduje wyraźne ujędrnienie ciała i ukształtowanie sylwetki.

 

Czy muszę zadbać o odpowiednie żywienie?

Właściwie dostosowana kaloryczność posiłków będzie Twoim powodzeniem lub klęską. Zarówno nadwyżka kaloryczna jak i za mała ilość spożytych kcal może przyczynić się do braku oczekiwanych rezultatów. Spożywanie zdrowych posiłków nie jest gwarancją kształtowania sylwetki, ponieważ najskuteczniejsze jest wyliczenie Twojego zapotrzebowania kalorycznego i zastosowanie właściwej podaży mikro i makro składników diety. By nie marnować czasu i próbować samodzielnie sił, istnieje grono ekspertów, które zrobią to za Ciebie.

Monika 2

 

Jeśli zdecyduję się na trening siłowy, czy mam unikać dużych obciążeń?

Nie, ponieważ stosowanie obciążeń rzędu 75% ciężaru maksymalnego jest niezbędne by pobudzić układ hormonalny. Podejście holistyczne i wykonywanie ćwiczeń wielostawowych z takim ciężarem pobudza włókna wolnokurczliwe, które kształtują sylwetkę.

 

Dlaczego lepiej wykonywać sesję treningów siłowych niż spędzać godzinne treningi typu kardio?

Serie kardio podnoszą poziom kortyzolu i nie budują masy mięśniowej. W ten sposób uzyskasz mniejsze spoczynkowe wydatkowanie energii, a im wolniejszy metabolizm, tym organizm dłużej pozbywa się tkanki tłuszczowej z organizmu. Trening siłowy przyspiesza metabolizm na kilka godzin po jego zakończeniu. Dlatego systematyczna praca jest kluczem w utrzymaniu wysokiego poziomu metabolizmu, czyli spalania większej ilości kilokalorii w spoczynku.

 

Jak długo powinnam ćwiczyć by uzyskać oczekiwane zmiany?

Poziom tłuszczu u kobiet jest wyższy niż u mężczyzn, dlatego proces pozbywania się niechcianej tkanki zależy od częstotliwości treningów oraz ich intensywności. Im mniej tkanki mięśniowej, tym wolniejszy metabolizm i tym wolniej pozbędziesz się tkanki tłuszczowej. W zależności od stanu otłuszczenia Twoje ciało wymaga systematycznej pracy oraz racjonalnie stosowanej diety.

 Aga 2

 

Czy wszystkie kobiety mogą wykonywać jednakowy trening siłowy?

Oczywiście nie. Wszystko zależy od stopnia zaawansowania, doświadczenia, masy ciała i Twojego zaangażowania.

 

Jakie błędy jeszcze mogę popełnić?

  • Zbyt niskie spożycie energii, ponieważ czasami nie chudniesz bo… Za mało jesz!
  • Ekstremalne stosowanie diet, które zaburzą układ hormonalny i zaburzą właściwe funkcjonowanie metabolizmu
  • Samooszukiwanie się i podjadanie.

 

Trening siłowy nie należy do prostych, ponieważ wymaga wielomiesięcznej pracy nad techniką ćwiczeń i świadomością ciała. Jednak efekty pracy z ciężarami są niezbędne, by uzyskać zmianę sylwetki. Mity dotyczące przerostu masy mięśniowej pod wpływem treningu siłowego kobiet należą do przeszłości, dlatego gorąco kibicujemy tym Paniom, które śmiało sięgają po sztangę i inne „mało kobiece” przybory.

Więcej o treningu BODYWORK przeczytasz na naszej stronie: http://body-work.com.pl/

 

Monika Kacprzak

Medyczny trener personalny BODYWORK, instruktor piłki ręcznej, gimnastyki, pływania, szkoleniowiec, manager sportu

DSCF0102 copy

Poprzedni artykuł

Kim jest medyczny trener personalny?

Następny artykuł

Trening dna miednicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *